021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

آزمایش مار آتشین

آزمایش مار آتشین

با این آزمایش مهیج یک مار سیاه آتشین را از زمین بلند کنید!

یکی از مهیج ترین آزمایش هایی که شاید در سایت های مختلف دیده باشیم، آزمایش مار آتشین می باشد، اما در این وبلاگ می خواهیم به طور تخصصی این فرایند را مرور کنیم.
ابتدا به شما آموزش می دهیم که چگونه این کار را در خانه با لوازم ساده انجام دهید و لذت ببرید.

 احتیاط :

  • همیشه در انجام آزمایش های مربوط به آتش مراقب باشید.
  • این آزمایش را در فضای باز یا مکانی با تهویه مناسب انجام دهید.
  • برای احتیاط آب در محل آزمایش داشته باشید.
  • ظرف حاوی ماسه حتما ضد آتش و ایمن باشد.

آزمایش:

در یک کاسه، 4 قاشق چایخوری پودر شکر را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید.

ظرفی ترجیحا سفالی را با شن پر کنید و یک تپه کوچک در وسط ایجاد کنید. با استفاده از بند انگشت خود در وسط تپه فرورفتگی ایجاد کنید.

سوخت فندک مایعی را روی تپه و در تورفتگی بریزید. اطمینان حاصل کنید که شن و ماسه به خوبی خیس شده باشد.

 

مخلوط جوش شیرین و شکر خود را با قاشق در وسط چاله ایجاد شده اضافه و مخلوط کنید. ماسه را با دقت نزدیک به مخلوط شکر روشن کنید. (یک فرد بزرگسال در صورت لزوم باید این مرحله را انجام دهد یا به دقت آن را نظارت کند.) مخلوط شکر و جوش شیرین شروع به حباب زدن و سیاه شدن می کند. با سوختن این مخلوط، مشاهده کنید که مار شما شروع به رشد و شکل گیری می کند. این یک روند آهسته است، بنابراین صبور باشید! یک مار بعد از چند دقیقه شروع به شکل گیری می کند و می تواند بیش از 20 دقیقه به سوختن ادامه دهد!

چگونه این اتفاق می افتد؟

مارآتشین شما محصول سه واکنش شیمیایی است که همه به گرما وابسته هستند. اولین مورد از این واکنش ها زمانی اتفاق می افتد که قند در مجاورت اکسیژن احتراق می کند (می سوزد). این باعث تولید گاز دی اکسید کربن و بخار آب ( گاز) می شود که بیشتر مخلوط قند / جوش شیرین را به سمت بالا هل می دهد. برخی از این قندهای اضافی گرم می شوند اما به اکسیژن دسترسی ندارند، بنابراین به جای سوختن، دچار تجزیه حرارتی، تولید کربن جامد و بخار آب بیشتر می شود.
این کربن جامد اکنون به شکل ماری با رنگ سیاه ظاهر می شود. سرانجام، جوش شیرین نیز در گرما تجزیه می شود و کربنات سدیم جامد و گاز دی اکسید کربن و بخار آب تولید می کند.
در مجموع، این سه واکنش هم اجزای جامد مار (کربنات و سدیم بی کربنات) و هم گازهای داغ (CO2 و بخار آب) تولید می کنند که مار را به سمت خارج از کاسه شن هدایت می کند و به اشکال مختلف در می آورد.
شن و ماسه در این آزمایش با هیچ چیزی ماده ای واکنش شیمیایی نمیدهد. درعوض، گرما را به شکر و جوش شیرین را به طور یکنواخت توزیع می کند، و باعث سوختگی آهسته و ثابت و رشد مار برای مدت طولانی می شود.

برای دیدن دیگر محصولات برای انجام آزمایش های جذاب شیمیایی به فروشگاه مراجعه کنید.

در ویدیو زیر می توانید این آزمایش را به طور کامل ببینید و لذت ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*