021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

آزمایش خمیر دندان فیلی

آزمایش خمیر دندان فیلی

مقدمه

یک واکنش غول پیکر ایجاد کنید و با استفاده از این علم دوستان خود را  شگفت زده کنید. فقط با چند ماده اولیه می توانید چیزی درست کنید که به نظر می رسد خمیر دندان کف دار از لوله فشرده می شود – اما آنقدر بزرگ که تقریباً برای یک فیل مناسب به نظر می رسد!

پیش زمینه:

ممکن است با پراکسید هیدروژن به عنوان ضد عفونی کننده ای که برای پاک سازی بریدگی ها و خراش ها استفاده می شود آشنا باشید که این کار با از بین بردن باکتری ها انجام می شود. اما این ماده چیست؟ این مایعی است که از اتم های هیدروژن و اتم های اکسیژن ساخته شده است (فرمول شیمیایی آن H2O2 است). این ماده در غلظت های مختلف وجود دارد. معمولاً آن را با غلظت 3 درصد پیدا می کنید (اگرچه غلظت های بالاتر نیز موجود است، اما خطرناک ترند و باید با دقت کنترل شوند). همچنین در معرض نور خراب می شود، به همین دلیل معمولاً در بطری های قهوه ای تیره نگه داری می شوند. وقتی پراکسید هیدروژن تجزیه می شود، به اکسیژن (O2) و آب (H2O) تبدیل می شود. به طور معمول این تجزیه بسیار آهسته اتفاق می افتد. اما می توانید کاری کنید که این واکنش سریعتر رخ دهد. 
چطور؟ با افزودن کاتالیزور. مخمر ارگانیسمی حاوی ماده شیمیایی خاصی به نام کاتالاز است که می تواند به عنوان یک کاتالیزور برای کمک به تجزیه پراکسید هیدروژن عمل کند. کاتالاز تقریباً در تمام موجودات زنده ای که در معرض اکسیژن هستند وجود دارد و به آنها کمک می کند تا به طور طبیعی پراکسید هیدروژن را تجزیه کنند. این بدان معنی است که اگر مخمر را با پراکسید هیدروژن مخلوط کنید، پراکسید هیدروژن به سرعت به آب و گاز اکسیژن تجزیه می شود. گاز اکسیژن حباب تشکیل می دهد. 
این حباب ها معمولاً از مایع فرار می کنند و به سرعت منفجر می شوند. اما افزودن کمی صابون ظرفشویی سطح اضافی ایجاد می کند، که حبابها به دام می افتد و کف زیادی ایجاد می کند. این کف مانند یک فشار عظیم خمیر دندان به نظر می رسد – تقریباً به اندازه کافی بزرگ برای یک فیل!!!

مواد مورد نیاز برای آزمایش:

  • بطری پلاستیکی خالی.
  • مخمر خشک (قابل تهیه در فروشگاه مواد غذایی).
  • آب گرم.
  • صابون مایع.
  • هیدروژن پراکسید 3 درصد.
  • عینک محافظ (اجباری).
  • ظرف بزرگ (برای جمع آوری کف).
  • رنگ خوراکی مایع.
  • بطری یا لیوان به شکل های مختلف (اختیاری).

احتیاط:

برای انجام این فعالیت عینک ایمنی خود را به چشم بزنید زیرا پراکسید هیدروژن می تواند چشم شما را تحریک کند. (توجه: اگرچه محصول این فعالیت به خمیر دندان شباهت دارد، اما خمیر دندان نیست، بنابراین سعی نکنید از آن استفاده کنید!).

آزمایش:

اندازه ها بسته به نوع ظرف اندازه گیری یا پیمانه دارد، 1/2 پیمانه پراکسید هیدروژن اندازه بگیرید و با احتیاط به بطری اضافه کنید.
یک پیمانه کامل صابون مایع را به بطری حاوی هیدروژن پراکسید اضافه کنید و به خوبی تکان دهید تا مخلوط شود.
اگر می خواهید کف خود را تک رنگ کنید، چند قطره از رنگ خوراکی را مستقیماً به پراکسید هیدروژن اضافه کنید و بطری را به آرامی بچرخانید تا مخلوط شود. اگر می خواهید راه راه های کف خود را مانند برخی از خمیر دندان ها داشته باشید، قطره ها را در امتداد لبه داخلی دهان بطری قرار دهید. بگذارید داخل بطری چکه کنند و مخلوط نکنید.
در یک ظرف پیمانه ، یک قاشق غذاخوری مخمر و سه قاشق غذاخوری آب گرم را با هم مخلوط کنید. حدود 30 ثانیه هم بزنید.
مخلوط مخمر را داخل بطری بریزید و به سرعت عقب بروید و واکنش خود را تماشا کنید! چه اتفاقی می افتد؟ واکنش چه مدت طول می کشد؟

موارد اضافی: فعالیت بدون صابون ظرف را امتحان کنید. چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه چگونه متفاوت بود؟
موارد اضافی: فعالیت را با ظروف مختلف شکل امتحان کنید. چه اتفاقی می افتد اگر از بطری با گردن باریکتر یا پهن تر؟

مشاهده و نتیجه گیری:

احتمالاً حباب و کف زیادی در این فعالیت مشاهده کرده اید. چه چیزی باعث ایجاد کف می شود؟ هنگامی که پراکسید هیدروژن با مخمر تماس پیدا می کند، به آب و اکسیژن تجزیه می شود. اکسیژن یک گاز است و بنابراین می خواهد از مایع فرار کند. صابون مایعی که به واکنش خود اضافه کردید، این حباب های گاز را به دام می اندازد و کف ایجاد می کند. واکنش تا زمانی که مقداری پراکسید هیدروژن و مخمر باقی مانده باشد ادامه می یابد. به محض تمام شدن یکی از آنها، تولید کف متوقف می شود. اگر فعالیت را بدون صابون مایع امتحان کرده باشید، احتمالاً واکنش همچنان حباب ایجاد می کند – اما کف نمی کند.

در ویدیو زیر بزرگ ترین آزمایش خمیر دندان فیلی دنیا را می توانید ببینید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*