021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید
فروش گلیسیرین کاور اصلی

گلیسیرین: نحوه تشکیل و کاربرد آن

گلیسیرین: نحوه تشکیل و کاربرد آن

گلیسیرین مایعی بی بو، بی رنگ و چسبناک است که طعمی شیرین و ماهیت غیر سمی دارد. از آنجایی که این ماده دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی است، به طور گسترده در درمان زخم و سوختگی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک نشانگر موثر برای اندازه گیری بیماری کبد به کار می رود.

در ادامه اطلاعات بیشتری در زمینه نحوه تشکیل و کاربردهای این ماده دریافت خواهید کرد.

گلیسیرین چیست؟

گلیسرول یک الکل آلی و  مخلوطی از شکر و الکل است که کاملا در آب قابل اختلاط می باشد. این ماده به دلیل خواصی که دارد تقریبا در هر صنعتی به روشی کاربرد دارد. این یک ترکیب پلی ال ساده است که سه گروه هیدروکسیل (-OH) به آن متصل است. در واقع گلیسیرین یک  ترکیب پلیول ساده است .

در اواخر دهه ۱۷۰۰KW Scheele، شیمیدان سوئدی به طور تصادفی گلیسیرین را کشف کرد. یک روز او مخلوطی از روغن زیتون و لیتارژ (مونوکسید سرب) را گرم می کرد که در جریان آزمایش گلیسرول ساخته شد.

Scheele بعدا کشف کرد که سایر فلزات و گلیسریدها همان واکنش شیمیایی را ایجاد می کنند که با روش صابونی سازی گلیسرول و صابون تولید می کند. در سال ۱۷۸۳، او شرحی از روش تهیه و سایر موارد را در آزمایشگاه سوئد منتشر کرد. تکنیک Scheele برای تولید تجاری گلیسرول برای چند سال مورد استفاده قرار گرفت.

فروش گیلیسیرین

                                                                                  گلیسیرین

 

تشکیل گلیسرول

از منابع طبیعی

ما معمولا گلیسیرین را از منابع گیاهی و حیوانی دریافت می کنیم؛ جایی که به شکل تری گلیسیرید، استرهای گلیسرول با اسیدهای کربوکسیلیک با زنجیره بلند یافت می شود. واکنش، صابونی شدن یا ترانس استری شدن این تری گلیسیریدها باعث تولید این ماده و همچنین مشتقات اسید چرب می شود. تری گلیسیریدها با هیدروکسید تغییر می یابند تا الکل و نمک فلزات چرب یا صابون ایجاد کنند.

از منابع مصنوعی

گلیسیرین از طریق مسیرهای مختلف از پروپن ایجاد می شود. روش اپی کلروهیدرین شامل کلرزنی پروپیلن به آلیل کلرید است. این بعدا با هیپوکلریت اکسید می شود و دی کلروهیدرین تولید می کند. سپس به نوبه خود با یک باز قوی برای ایجاد اپی کلروهیدرین واکنش نشان می دهد. پس از آن این اپی کلروهیدرین هیدرولیز می شود تا گلیسرول بسازد.

کاربرد گلیسیرین

کاربرد اصلی گلیسیرین در صنایع غذایی و نوشیدنی است. این ماده به عنوان یک مرطوب کننده، شیرین کننده و حلال مفید است. همچنین به عنوان نگهدارنده در حفظ مواد غذایی استفاده می شود. برخی از کاربردهای مهم آن به شرح زیر است:

 • در صنایع غذایی به عنوان شیرین کننده و نگهدارنده
 • در لیکور به عنوان یک عامل غلیظ کننده
 • استفاده از گلیسیرین به عنوان پرکننده در مواد غذایی کم چرب مانند کوکی ها
 • در صنایع دارویی و پزشکی به عنوان روان کننده و مرطوب کننده. نسبتا ضد میکروبی و ضد ویروسی است و بنابراین می توان از آن برای درمان زخم استفاده کرد.
 • برای درمان افزایش شدید فشار چشم
 • گلیسیرین به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی آن در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود که به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند.
 • در صنعت داروسازی برای تهیه شربت سرفه و سایر داروها
 • گلیسیرین جزء مهم بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است. همچنین برای تولید خمیر دندان استفاده می شود. این ترکیب باکتری های تشکیل دهنده پلاک که حفره های دندانی را ایجاد می کنند را تغذیه نمی کند.
 • در تولید مایع سیگار الکترونیکی
 • در مواد منفجره مانند دینامیت
 • به عنوان پر کننده برای رفع ارتعاشات در فشار سنج استفاده می شود.
 • در صنایع فیلم سازی برای جلوگیری از خشک شدن سریع نواحی مرطوب و محیط های کاری
 • برای محافظت از برخی از اشکال برگ گیاه، می توان از گلیسرول و آب استفاده کرد.
 • گلیسیرین در هر قاشق چای خوری به عنوان جایگزین شکر تقریبا ۲۷ کیلو کالری دارد. شکر ۲۰ کیلو کالری دارد و ۶۰ درصد به اندازه ساکارز شیرین است. بنابراین، گلیسرول یک جایگزین عالی برای قند است.

گلیسیرین ۲

گلیسیرین

 

سوالات متداول

سوال ۱: گلیسیرین با پوست چه می کند؟

پاسخ: با زدن این ماده به پوست، رطوبت پوست را حفظ می کند و درخشندگی ایمن و جوانی به آن می بخشد. همچنین با جذب رطوبت به لایه بالایی پوست به کاهش چین و چروک کمک کرده و پوست را نرم و صاف می کند. علاوه بر این، این ماده عملکرد پوست را برای به تاخیر انداختن پیری افزایش می دهد.

سوال ۲: آیا خوردن این ماده بی خطر است؟

پاسخ: معمولا گلیسیرین به عنوان شیرین کننده و نگهدارنده در مواد غذایی استفاده می شود. این ترکیب برای مصرف کاملا بی خطر است. آن را می توان به عنوان یک درشت مغذی کالری طبقه بندی کرد. توجه به این نکته بسیار مهم است که برخی از افراد ممکن است به این ماده حساسیت داشته باشند. همچنین این ترکیب ممکن است برای چنین افرادی سمی باشد.

سوال ۳: چگونه می توان گلیسرول تولید کرد؟

پاسخ: عموما گلیسیرین از منابع حیوانی و گیاهی تهیه می شود. این به طور طبیعی به شکل تری گلیسیریدها که استرهای گلیسرول حاوی اسیدهای کربوکسیلیک با زنجیره های بلند هستند، وجود دارد. تهیه گلیسرول همچنین شامل استفاده از پروپیلن به عنوان ماده اولیه است. یکی از مهم ترین کاربردهای گلیسرول در صنایع غذایی و نوشیدنی است که به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*