021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید
کاربرد سدیم بی گربنات در پزشکی

کاربرد بی کربنات سدیم در پزشکی چیست؟

بی کربنات سدیم چه ماده ای است؟

بی کربنات سدیم که به جوش شیرین نیز شهرت دارد دارای فرمول شیمیایی NaHCO3 بوده و یک نمک معدنی می باشد. این ماده به نام های سدیم بی کربنات و بی کربنات سودا نیز خوانده می شود. جوش شیرین یک ماده ی سفید رنگ است که ظاهری بلوری دارد. جوش شیرینی که در بازار موجود می باشد و برای همه شناخته شده است ظاهری پودری با دانه بندی ریز دارد. این ماده دارای طعمی شور بوده و خاصیت اسیدی دارد. بی کربنات سدیم دامنه ی کاربردی گسترده ای داشته و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده در صنایع غذایی، پزشکی، کشاورزی، دام و طیور و… استفاده می شود. جوش شیرین مصرف خانگی نیز داشته و در هر آشپزخانه ای به چشم میخورد‌. سدیم بی کربنات زمانی که در آب حل می شود از خود یون های بی کربنات و سدیم آزاد می کند. جوش شیرین در دسته ی مواد شیمیایی غیر سمی دسته بندی شده و دارای طعمی تقریبا تلخ می باشد.

کاربرد های بی کربنات سدیم در صنایع پزشکی

در صنایع پزشکی جوش شیرین به دلیل دارا بودن خواص اسیدی که دارد بسیار مورد توجه است. کاربرد های آن در این صنعت در موارد زیر خلاصه می شود‌:

درمان رفلاکس معده:

شاید بارها با افرادی که دچار رفلاکس معده هستند روبرو شده باشید یا خودتان با این عارضه دست و پنجه نرم می کنید. رفلاکس زمانی پدید می آید که مقداری از اسید معده به مری وارد شده و آن ناحیه را دچار سوزش میکند. از آنجایی که بی کربنات سدیم دارای خواص اسیدی می باشد این توانایی را دارد که از ایجاد رفلاکس پیشگیری کند. پزشکان استفاده از آن را به صورت خوراکی یا تزریقی تجویز می کنند. مصرف خوراکی آن به این گونه است که یک قاشق از آن را در آب حل کرده و کم کم تناول می کنند. فراموش نکنید که خودسرانه و بدون تجویز پزشک از آن استفاده نکنید. توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد آن عوارضی همچون سفت شدن عضلات، استفراغ، عطش، ضعف، از دست دادن اشتها و آشفتگی اعصاب را به همراه دارد.

 

سدیم بی کربنات

 

درمان آفتاب سوختگی:

سدیم بی کربنات یکی از بهترین مواد موجود در رفع سوختگی های ناشی از آفتاب سوختگی می باشد. همچنین خارش های ناشی از نیش زنبور عسل و دیگر حشرات با مصرف این ماده ی معدنی کاهش می یابد.

مورد استفاده به عنوان دهانشویه:

دهانشویه ها جزو محصولات تولیدی مخصوص بهداشت دهان و دندان می باشند. دهانشویه ها به این منظور تهیه شده اند تا به قسمت هایی که مسواک به آنها دسترسی ندارد راه پیدا کرده و عمل پاکسازی را انجام دهند. جوش شیرین از این خاصیت پاک کنندگی بهره مند بوده و می توان از آن به عنوان یک دهانشویه ی قدرتمند استفاده کرد. این ماده خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی داشته و به همراه مسواک و رقیق شده با آب قابل استفاده است.

محبوب در میان ورزشکاران:

ورزشکاران از سدیم بی کربنات به عنوان مکمل استفاده می کنند. ورزشکارانی که تمرینات ورزشی سنگین و پرحجم دارند به وفور از آن بهره می برند. سلول های عضلانی به هنگام فعالیت های ورزشی اسید لاکتیک ترشح می کنند که درد، سوزش و خستگی در عضلات را به همراه دارد. ورزشکاران برای پیشگیری از بروز این علائم ۳۰۰ میلیگرم از آن را در یک لیتر آب حل کرده و پیش از آغاز تمرین مصرف می کنند.

نکات ایمنی مرتبط با بی کربنات سدیم

سدیم بی کربنات یک ماده ی غیر سمی بوده و در گروه مواد شیمیایی بی خطر قرار می گیرد. اما در مواردی ممکن است ایجاد خطر کند.

_ این ماده در فرم خشک برای پوست بی خطر بوده اما در حالت مرطوب ممکن است باعث تحریک پوست شود.

_ بلعیدن مقدار زیاد آن تحریک دستگاه گوارش را به همراه دارد.

_ تماس آن با چشم نیز ایجاد کمی قرمزی و التهاب می کند.

 

برای مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*