021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

پلاستیک های زیست سازگار

پلاستیک ها می توانند زندگی دوم را به عنوان سورفاکتانت های زیست تخریب پذیر ببینند.

دانشمندان در انستیتوی تعاونی بازیافت پلاستیک (iCOUP)، یک مرکز تحقیقات به رهبری آزمایشگاه Ames، یک فرآیند شیمیایی را کشف کرده اند که مواد شیمیایی قابل تجزیه و زیست تجزیه پذیر را فراهم می کند، که به عنوان سورفاکتانت و شوینده در طیف وسیعی از کاربردها، از مواد دور ریخته شده استفاده می شود.این فرایند پتانسیل تولید پلاستیک هایی با چرخه عمر مطلوب تر و اقتصادی تر را دارد.

محققان کار خود را در زمینه تجزیه پلی الفین ها، که بیش از نیمی از پلاستیک های دور انداخته شده راشامل می شود، و تقریباً هر نوع محصول قابل تصور – اسباب بازی، بسته بندی مواد غذایی، سیستم لوله، بطری آب، پارچه، کفش، ماشین و مبلمان را هدف قرار دادند.

آرون سادو، مدیر (iCOUP) گفت: “پلاستیک ها و به ویژه پلی الفین ها موادی هستند که می توانید آنها را خیلی موفق بنامید.”

“آنها فوق العاده هستند – قوی، سبک، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر مواد شیمیایی – برای همه برنامه هایی که ما از آنها استفاده می کنیم، اما مشکل وقتی ایجاد می شود که دیگر نیازی به آنها نداشته باشیم.”

همه اینها در ساختار شیمیایی پلاستیک های پلی الفین است که آنها را بسیار مقاوم می کند – زنجیره های قوی و طولانی از پیوندهای کربن-کربن – که تجزیه آنها را نیز دشوار می کند.
در جدید ترین تحقیقات این انستیتو محققان موفق به کشف فرایندی شده اند که بتوان  پلاستیک ها را برای کاربردهای بسیار زیادی با کیفیت و قیمت مناسب بازیافت کرد.

برای مطالعه بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

 

Journal Reference:

  1. Uddhav Kanbur, Guiyan Zang, Alexander L. Paterson, Puranjan Chatterjee, Ryan A. Hackler, Massimiliano Delferro, Igor I. Slowing, Frédéric A. Perras, Pingping Sun, Aaron D. Sadow. Catalytic carbon–carbon bond cleavage and carbon-element bond formation give new life for polyolefins as biodegradable surfactantsChem, 2021; DOI: 10.1016/j.chempr.2021.03.007

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*