021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

پرمنگنات پتاسیم چه کاربردهای پزشکی دارد؟

پرمنگنات پتاسیم چه کاربردهای پزشکی دارد؟

پرمنگنات پتاسیم یک ترکیب شیمیایی رایج است که اکسید منگنز خام را با هیدروکسید پتاسیم ترکیب می کند.

در ابتدا، پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک ماده استریل در سال ۱۸۵۷ ساخته شد و استفاده از آن برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی مانند عفونت های قارچی گسترش یافت. برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای دارویی و خواص ایمنی آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

کاربردهای پزشکی پرمنگنات پتاسیم

 پرمنگنات پتاسیم کاربردهای دارویی زیادی دارد، به ویژه برای پوست به کار می رود، زیرا باعث کشتن میکروب ها می شود. این ماده وقتی روی پوست استفاده می شود با آزاد کردن اکسیژن میکروب ها را از بین می برد. همچنین به عنوان یک قابض پوست عمل می کند، یعنی عامل خشک کننده است. بنابراین ممکن است باعث کاهش برخی از مشکلات پوستی مانند اگزمای التهابی که تاول هایی روی سطح پوست ایجاد می کند، شود. این ماده شیمیایی در خشک شدن این تاول ها نقش دارد.

برخی از شرایطی که این دارو درمان می کند عبارت اند از:

 • اگزمای عفونی: به درمان اگزمای همراه با تاول کمک می کند.
 • زخم‌ های باز: یک پانسمان مرطوب از این ماده برای زخم ‌های سطحی پوست که زخم ‌دار هستند یا چرک ترشح می ‌کنند، استفاده می‌ شود.
 • پای ورزشکار: به درمان عفونت های باکتریایی و قارچی مانند زرد زخم و پای ورزشکاران کمک می کند.

فروش,خرید و قیمت پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم

نحوه استفاده از پرمنگنات پتاسیم

 • قبل از استفاده از این ماده روی پوست، باید آن را با آب رقیق کنید (اکثر مصارف پزشکی در صورت استفاده از محلول پرمنگنات ۰٫۱ درصد به رقت ۱/۱۰ نیاز دارند).
 • ۱ قسمت پتاسیم پرمنگنات را با ۱۰ قسمت آب داغ مخلوط کنید تا رقت مناسبی از محلول ۰٫۱٪ به دست آید. محلول رقیق نشده پرمنگنات دارای رنگ بنفش است و محلول رقیق شده صورتی است.
 • پرمنگنات پتاسیم باید رقیق شود؛ زیرا محلول رقیق نشده باعث سوختگی می شود. شایان ذکر است که حتی پس از رقیق شدن نیز ممکن است باعث سوزش پوست شده و با استفاده مکرر باعث سوختگی شود.
 • قرص های پرمنگنات با دوز ۴۰۰ میلی گرم وجود دارد. برای استفاده از قرص ها را در حمام خیس می کنند تا از مزایای آن بهره مند شوند.، یک قرص را در ۴ لیتر آب داغ حل کرده، سپس در وان حمام می ریزند. این عمل را می توان دو بار در روز به مدت دو روز تکرار کرد.

چند نکته در مورد نحوه استفاده در موارد خاص

 • اگزمای عفونی: از محلول رقیق ۱/۱۰۰۰۰ استفاده کرده و آن را به وان یا وان اضافه کنید و قسمت عفونی بدن خود را خیس کنید.
 • زخم های سطحی: محلول ۱/۱۰۰۰۰ رقیق شده را روی یک پانسمان بمالید و آن را روی زخم خود بگذارید و پانسمان را دو یا سه بار در روز عوض کنید.
 • زخم پای ورزشکار: پای خود را در محلول رقیق شده ۱/۱۰۰۰۰ پرمنگنات پتاسیم هر هشت ساعت خیس کنید. در موارد شدید، بسته به شدت عفونت، پزشک ممکن است محلول قوی تری تجویز کند.
 • زردزخم عفونت پوستی: پوست آلوده را به آرامی با محلول رقیق شده ۱/۱۰۰۰۰ ماساژ دهید تا تکه های شل از پوست شما پاک شود.
 • بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است به شما دستور دهد که یک محلول قوی تر ۱/۷۰۰۰ بسازید: ۱ قسمت پرمنگنات پتاسیم را با ۷ قسمت آب داغ مخلوط کنید تا درست شود، سپس مایع صورتی کمی تیره تر تشکیل می شود.

فروش,خرید و قیمت پرمنگنات پتاسیم ۲

پتاسیم پرمنگنات

دیگر کاربردها

پرمنگنات پتاسیم به جز مصارف پزشکی کاربردهای دیگری نیز دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

برای نظافت و مراقبت در منزل

 شوینده هایی که برای از بین بردن لکه از پارچه استفاده می شوند ممکن است حاوی پرمنگنات پتاسیم باشند.

نگهداری از حیوانات خانگی

محصولاتی که برای تمیز کردن آکواریوم ها و مراقبت از حیوانات آبزی استفاده می شوند حاوی مقادیر خوبی پتاسیم پرمنگنات هستند.

آزمایشگاه های علمی

پرمنگنات پتاسیم بخش مهمی از مواد مورد نیاز در آزمایشگاه های علمی است، زیرا در بسیاری از آزمایشات علمی از آن استفاده می شود و حلال و معرف مهمی است.

 تصفیه آب آشامیدنی

پتاسیم پرمنگنات یک ترکیب اکسید کننده به حساب می آید که خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. قبل از استفاده از هیپوکلریت برای تصفیه آب آشامیدنی از این ماده استفاده می شد. امروزه نیز در برخی از نقاط جهان برای تصفیه آب استفاده می شود.

اثرات جانبی پتاسیم پرمنگنات

درمان با پرمنگنات پتاسیم به طور کلی بی خطر است، با این حال ممکن است باعث ایجاد رنگدانه های قهوه ای روی پوست و ناخن ها شود، اما در عرض یک یا دو روز محو می گردد. همچنین می تواند رنگدانه هایی را که تمیز کردن آن ها در وان حمام دشوار است، باقی بگذارد، بنابراین بیشتر افراد ترجیح می دهند از آن در یک سینک کوچک تر استفاده کنند. عوارض جانبی ناخوشایند آن شامل تحریک پوست، قرمزی یا سوزش است.

آیا ایمن است؟

محلول پرمنگنات پتاسیم یک محلول قوی است که قبل از استفاده روی پوست باید رقیق شود. اگر رقیق نشود ممکن است به پوست و مخاط بینی، چشم ها، گلو، مقعد و اندام تناسلی آسیب برساند. از نزدیک شدن آن به چشم خودداری کنید و مراقب باشید حتی اگر رقیق شده است آن را قورت ندهید.

 هنگام تهیه محلول پتاسیم پرمنگنات برای افزایش ایمنی حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین قبل از استفاده از محلول از حل شدن کامل قرص ها یا کریستال های پرمنگنات پتاسیم اطمینان حاصل کنید و برای انحلال بهتر از آب داغ (نه جوش) استفاده کنید. اگر باعث تحریک یا قرمزی پوست شد، فورا مصرف را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی کاربرد ماده شیمیایی پرمنگنات پتاسیم در پزشکی پرداخته شد. پرمنگنات از ترکیب شیمیایی اکسید منگنز خام با هیدروکسید پتاسیم ایجاد می شود. این ماده کاربردهای پزشکی مختلفی دارد، اما اصلی ترین کاربرد آن برای درمان بیماری های پوستی است. محلول رقیق ۱/۱۰۰۰۰ پتاسیم پرمنگنات یک درمان موثر و ارزان برای اگزما، زردزخم، زخم پای ورزشکار و سایر بیماری های پوستی به شمار می رود.

دستورالعمل های رقیق سازی تجویز شده را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز هر گونه تحریک پوستی با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*