021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

نحوه استفاده و کاربرد سود پرک در مواد شوینده

نحوه استفاده و کاربرد سود پرک در مواد شوینده

سود پرک یا هیدروکسید سدیم (NaOH) یکی از مهم ترین و قوی ترین مواد قلیایی است که در بسیاری از صنایع مانند صنایع شوینده، صنایع نساجی، کاغذسازی، شیمیایی و صنعت داروسازی و غیره استفاده می شود. در این مطلب می خواهیم به بررسی بیشتر کاربرد این ماده در مواد شوینده بپردازیم.

سود پرک چیست؟

سود پرک ترکیب شیمیایی سدیم هیدروکسید (NaOH) است. این ترکیب یک قلیایی است؛ نوعی باز که اسیدها را خنثی می کند و در آب محلول است. امروزه این ماده را می توان به شکل پولک، پودر، محلول و غیره تولید کرد.

کاربرد سود پرک در مواد شوینده چیست؟

سود پرک به یک عنصر رایج در تولید بسیاری از اقلام روزمره تبدیل شده است. این ماده که معمولا به عنوان لیمو شناخته می شود، قرن ها برای ساخت صابون استفاده می شد. توانایی آن در حل کردن چربی آن را به یک ماده معمولی در پاک کننده های اجاق گاز و محصولاتی که برای بازکردن انسداد فاضلاب استفاده می شود، تبدیل کرده است

 یکی دیگر از کاربردهای مهم سود پرک در صنعت شوینده، استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون جامد و صابون مایع است. این فرایند چربی ها و روغن های گیاهی را به صابون تبدیل می کند. همچنین برای تولید سورفکتانت های آنیونی استفاده می شود که یک عنصر ضروری در اکثر مواد شوینده است.

یکی دیگر از کاربردهای سود پرک در سفید کننده است. سفید کننده ها کاربردهای صنعتی و خانگی زیادی مانند برش چربی و کنترل قالب دارند. ترکیب کلر و هیدروکسید سدیم برای تولید سفیدکننده کلر استفاده می ‌شود. در واقع یکی از مهم ترین موادی است که تقریبا در تمام مصارف خانگی در نظافت عمیق استفاده می شود؛ از جمله در نظافت و براق نمودن سرویس بهداشتی.

همچنین هیدروکسید سدیم به طور گسترده در تولید مواد شوینده شستشوی قطعات استفاده می شود. این شامل ضد کف ها، سورفکتانت ها و بازدارنده های زنگ می شود. یک ماشین شستشوی قطعات، مواد شوینده و آب را در یک کابینت دربسته گرم می کند و آن ها را با فشار روی قطعات کثیف برای کاربردهای چربی زدایی می پاشد. در حالی که شوینده‌های شستشوی قطعات مبتنی بر هیدروکسید سدیم از جمله تهاجمی‌ ترین مواد شیمیایی پاک‌ کننده قطعات هستند، اما نسبت به دیگر روش‌ های تمیز کردن مبتنی بر حلال، سازگاری زیست‌محیطی بهتری دارد.

سود سوزآور اغلب برای تولید محصولات پاک کننده مانند صابون ها و مواد شوینده استفاده می شود.

نحوه استفاده سود پرک در صنعت صابون سازی

برای ساخت صابون به یک ماده قلیایی قوی نیاز است. در گذشته از خاکستر به عنوان یک ماده قلیایی استفاده می شد. اما امروزه با سود پرک که هم بسیار قلیایی است و هم قدرت چربی زدایی زیادی دارد، جایگزین آن شده است. علاوه بر این مزیت مایع صابون ساز بر خلاف خاکستر عاری از آلودگی های مختلف بوده و قدرت میکروب کشی خاص خود را دارد.

تاریخچه استفاده از این ماده در صابون سازی به قرن ها قبل برمی گردد. چنان چه در اروپا برای تولید صابون جامد استفاده می شد. این کاربرد با گذشت زمان گسترش پیدا کرده است؛ به طوری که امروزه علاوه بر تولید صابون، در تولید اکثر مواد شوینده از آن نیز استفاده می شود. صابون‌ های مایع، صابون ‌های جامد، شوینده ‌های لباسشویی، چربی ‌زداها، لوله بازکن ‌ها و رسوب ‌زداها همگی از محصولات سود پرک هستند.

استفاده و کاربرد سود پرک در صنعت صابون سازی

نحوه استفاده در صابون و مواد شوینده

روش سرد: در این روش روغن ها و چربی ها در دمای معمولی به طور مستقیم با مقدار مورد نیاز لیز کاستیک مخلوط می شوند. این مخلوط گرمازا است و این گرما برای انجام واکنش کافی است. در این مرحله آن را مخلوط می کنند تا غلیظ و حجیم شود. سپس به قالبی منتقل می شود که حدود ۲۴ ساعت طول می کشد تا بقیه واکنش صابون سازی کامل شود. پس از باز شدن قالب، صابون به شکل قالب تبدیل می شود.

نیم جوش: در این روش عملا صابون را می جوشانند تا واکنش صابون زدن کامل شود. مقدار لازم روغن را در یک قابلمه در حال جوش می ریزند و در آنجا سود پرک مخلوط می شود. سپس مخلوط به دست آمده (مواد صابون) را با سرعت ثابت می جوشانند تا کل مخلوط به صورت خمیر غلیظ درآید. در این صورت برای قالب گیری به داخل قالب هدایت می شود.

چگونه می توان از سود سوزآور برای تمیز کردن ظروف استفاده کرد؟

در یک کاسه فلزی بزرگ تقریبا ۱۰ متر یا بیشتر آب بریزید. سپس سود پرک معادل۲۰۰ گرم اضافه کنید. پس از آن مقدار کمی صابون رنده شده و سپس آب را اضافه کنید. خوب هم بزنید و ظروف را در مخلوط قرار دهید و این مخلوط را بجوشانید. روی حرارت ملایم به مدت دو ساعت به هم بزنید. سپس آن را به خوبی زیر آب تمیز بشویید و نتیجه ظروفی تمیز است. 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*