021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید
منگنز در حدول مندلیف

فواید و اثرات منگنز روی بدن چیست؟

فواید و اثرات منگنز چیست؟

منگنز یک ماده معدنی کمیاب، برای بدن انسان حیاتی است، اما مردم فقط در مقادیر کم به آن نیاز دارند.

منگنز در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله متابولیسم اسیدهای آمینه، کلسترول، گلوکز و کربوهیدرات ها نقش دارد. همچنین در تشکیل استخوان، لخته شدن خون و کاهش التهاب نقش دارد.

بدن انسان نمی تواند منگنز تولید کند، اما می تواند آن را در کبد، لوزالمعده، استخوان ها، کلیه ها و مغز ذخیره کند. یک فرد معمولاً منگنز را از رژیم غذایی خود دریافت می کند.

در این مقاله با نحوه عملکرد منگنز در بدن و همچنین محل یافتن آن بیشتر آشنا شوید.

مزایای منگنز برای بدن

مزایای بالقوه منگنز برای سلامتی عبارتند از:

ارائه آنتی اکسیدان ها:

منگنز به تشکیل آنزیم آنتی اکسیدانی به نام سوپراکسید دیسموتاز (SOD) کمک می کند. آنتی اکسیدان ها بدن را از رادیکال های آزاد محافظت می کنند، مولکول هایی که سلول های بدن را تخریب یا آسیب می رسانند. نویسندگان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ در مجله تراست دریافتند که SOD به تجزیه یکی از خطرناک ترین رادیکال های آزاد، به نام سوپراکسید، به اجزای کوچکتر که مضر نیستند، کمک می کند. در مدلهای آزمایشگاهی و حیوانی ، این فرایند می تواند التهاب مربوط به پلوریت ریه، بیماری التهابی روده و پسوریازیس را کاهش دهد.
تحقیقات بیشتری برای اثبات فواید این آنتی اکسیدان ها در بدن انسان ضروری است.

حمایت از سلامت استخوان

منگنز در ترکیب با سایر مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین D ممکن است به تقویت استخوان های قوی و متراکم کمک کند.

اگرچه برخی از مطالعات قبلی نشان داده اند که منگنز می تواند استخوان ها را متراکم تر کند، اما تحقیقات جدیدتر نشان داده است که کلسیم و ویتامین D مهمترین مروج سلامت استخوان هستند.

کاهش قند خون

برای افراد مبتلا به دیابت، منگنز ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.

نویسندگان در یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۴ که در کره جنوبی انجام شد، دریافتند که افراد مبتلا به دیابت سطوح پایین تری منگنز در بدن خود دارند. با این حال، آنچه مشخص نیست این است که آیا این عامل علت است یا نتیجه دیابت است.

یک منبع معتبر دیگر، این بار در موش ها، نشان داد که منگنز به پانکراس در ایجاد انسولین کمک می کند. انسولین چیزی است که بدن از آن برای تنظیم قند خون استفاده می کند. مصرف مکمل های منگنز ممکن است به فرد مبتلا به دیابت کمک کند تا انسولین بیشتری تولید کند، اما برای تأیید این اثرات تحقیقات بیشتری بر روی انسان لازم است.

التیام زخم ها

منگنز به همراه ویتامین K به تشکیل لخته های خون کمک می کند. لخته شدن خون، که خون را در رگ خونی آسیب دیده نگه می دارد، اولین مرحله بهبود زخم است.

بنابراین، داشتن مقدار کافی منگنز در بدن ممکن است به جلوگیری از از دست دادن خون در زمانی که فرد دارای زخم باز است، کمک کند.

 

منبع منگنز در مواد غذایی:

لوبیا چیتی
گردوی آمریکایی
لوبیا لیما
اسفناج
لوبیا
چای های سیاه و سبز
سیب زمینی شیرین
بادام ها
بلغور جو دوسر
سبوس کشمش
نان گندم کامل
بادام زمینی
برنج قهوه ای

نوزادان می توانند منگنز را از شیر مادر و شیر خشک یا شیر خشک تهیه کنند.

آب آشامیدنی همچنین می تواند حاوی مقادیر کمی منگنز باشد. با این حال، منگنز زیاد در منبع آب می تواند سمی باشد.

افرادی که مایل به مصرف مکمل های منگنز هستند می توانند آنها را از داروخانه محلی خود یا به صورت آنلاین خریداری کنند. منگنز همچنین در برخی مولتی ویتامین ها موجود است. با این حال افراد باید قبل از مصرف مکمل های منگنز با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنند. این مهم است که بپرسیم آیا منگنز می تواند در داروهای فعلی آنها تداخل ایجاد کند یا وضعیت پزشکی موجود را تشدید کند. اگر فردی از مصرف مکمل های منگنز عوارض جانبی را تجربه کرد، باید مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک مشورت کند.

فرمهای معمولی موجود عبارتند از:

سولفات منگنز
آسکوربات منگنز
گلوکونات منگنز
اسیدهای آمینه کلات منگنز

برای مشاوره می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاه ها (2)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*