021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

شیمی چیست؟

شیمی چیست؟

در این مقاله سعی شده است به شکل بسیار ساده شیمی و تاریخچه ای از آن را توضیح دهیم و در مقاله های بعد با جزئیات بیشتری مباحث دیگر شیمی را مورد مطالعه قرار میدهیم.

به طور ساده شیمی مطالعه مواد و واکنشهای شیمیایی بین مواد است. شیمی همچنین مطالعه ترکیب مواد، ساختار و خصوصیات آن ها است. ماده اساساً هر چیزی در جهان است که فضا اشغال کند و دارای جرم باشد. شیمی را گاهی اوقات “علم مرکزی” می نامند، زیرا این رشته فیزیک را با علوم طبیعی دیگر مانند زمین شناسی و زیست شناسی پیوند می دهد.
شیمی توانایی توضیح پدیده های بیشمار در جهان را دارد، از حالت عادی تا عجیب و غریب. چرا آهن زنگ می زند؟ چه چیزی پروپان را به چنین سوخت کارآمد و تمیز تبدیل می کند؟ چگونه دوده و الماس می توانند از نظر ظاهری بسیار متفاوت باشند اما از نظر شیمیایی بسیار شبیه به هم باشند؟ شیمی پاسخ این سوالات و بسیاری دیگر را دارد. درک شیمی کلید شناخت جهان است که ما آن را می شناسیم.

تاریخچه کوتاه

براساس یک فرضیه اساسی شیمی اولین بار در یونان کلاسیک ظهور کرد وقتی ارسطو چهار عنصر آتش، هوا، زمین و آب را تعریف کرد. در قرن 17 و 18 بود که دانشمندانی مانند رابرت بویل (1691-1691) و آنتوان لاوازیه (1743-1794) شروع به تغییر شکل سنت های قدیمی کیمیاگری کردند. و شیمی مدرن با مفاهیم و تعاریف جدید را پایه گذاری کردند.
آنتوان-لوران دو لاوازیر برای کار در زمینه اصل حفظ جرم و ایجاد سیستم جدیدی از نامگذاری شیمیایی “پدر شیمی مدرن” شناخته می شود.


شیمی به عنوان یکی از علوم های طبیعی بینش  فیزیکی و ابزارهای تحلیلی قدرتمندی برای کاربردهای مهندسی را در اختیار دانشمندان قرار می دهد. علوم زیست شناختی و شاخه های آن، مانند روانشناسی، ریشه در بیوشیمی دارند به عنوان مثال، اساس طب مدرن فرآیندهای بیوشیمیایی بدن انسان است.

شاخه های شیمی

مطالعه شیمی را می توان در شاخه های متمایزی سازمان داد که بر زیر مجموعه های مفاهیم شیمی تأکید دارند. و به طور کلی  به شاخه های زیر تقسیم می شود.

  • شیمی تجزیه به دنبال تعیین ترکیبات شیمیایی دقیق مواد است.
  • بیوشیمی، مطالعه مواد شیمیایی موجود در موجودات زنده (مانند DNA و پروتئین ها) است.
  • شیمی معدنی موادی را بررسی می کند که فاقد کربن هستند.
  • شیمی آلی مواد مبتنی بر کربن را مطالعه می کند.
  • شیمی فیزیکی مطالعه خصوصیات فیزیکی مواد شیمیایی است.
  • شیمی بیوفیزیک کاربرد شیمی فیزیک در یک زمینه بیولوژیکی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*