021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید
سدیم متابی سولفیت

سدیم متابی سولفیت چیست؟

 

آشنایی با سدیم متا بی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت یک ترکیب غیر عالی بوده که جزو مواد پرمصرف شیمیایی دسته بندی می شود. این ماده که با نام های سدیم پیرو بی سولفیت ، سدیم هیدروژن سولفیت، متا بی سولفیت سدیم، پیروسولفیت سدیم، نمک دی سدیم و پیروسولفوروس شناخته می شود دارای فرمول شیمیایی Na2S2O5 است. در صنایع از این ماده به عنوان آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده و نگهدارنده استفاده می شود. سدیم متا بی سولفیت در صنایع متعددی همچون صنعت پزشکی، صنعت مواد غذایی، صنعت آبکاری به طور وسیعی کاربرد دارد. از دیگر صنایع استفاده کننده از این ماده ی کاربردی می توان به صنایع کاغذ سازی، چرم سازی، عکاسی، شیمی، آب و فاضلاب، نساجی و استخراج طلا اشاره کرد. سدیم پیرو بی سولفیت متشکل از عنصر های هیدروژن، سدیم، گوگرد و اکسیژن بوده و یک ترکیب حقیقی نیست در واقع این ماده ترکیبی از نمک هایی می باشد که در آب قابلیت حلال پذیری دارند و قادر هستند یون های سولفیت و سدیم تولید کنند.

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی سدیم متا بی سولفیت

سدیم هیدروژن سولفیت پودری سفید رنگ بوده و هنگامی که با آب ترکیب میشود اکسیژن موجود در آن را جذب می کند. این ماده با جذب اکسیژن آب تولید گاز دی اکسید گوگرد کرده و بوی نامطبوعی از خود متصاعد می سازد. بوی تولید شده اثرات مخربی بر محیط زیست داشته و باعث نابودی گیاهان و حیوانات می شود. گاز دی اکسید گوگرد سدیم هیدروژن سولفیت را به یک عامل کاهنده تبدیل کرده و زمانی که به دریاچه و رودخانه ها وارد می شود حیات آبزیان را به خطر می اندازد.

کاربرد های سدیم متا بی سولفیت در داروسازی و پزشکی

شرکت های داروسازی از سدیم هیدروژن سولفیت در نقش یک آنتی اکسیدان قدرتمند در فرمول ساخت برخی از دارو های خوراک، موضعی و تزریقی استفاده می کنند. این ماده دارای خاصیت PH اسیدی بوده و در دارو های خوراکی به عنوان نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. دارو هایی نظیر شربت ها و استامینوفن حاوی مقدار کمی از سدیم هیدروژن سولفیت با گرید خوراکی هستند. در گزارش های ثبت شده مشخص شده است که این ماده فولیکول های خون را کاهش داده و با این عمل باعث کاهش تیروئید می شود. متا بی سولفیت سدیم با حذف اثرات منفی فیدبک ها این دسته از هورمون های TSH را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

 

سدیم متابی سولفیت

 

ایمنی و رعایت جوانب ایمنی

  • این ماده دارای گرید های متفاوتی بوده و گرید غیر خوراکی آن پر خطر می باشد.
  •  به هنگام استفاده از سدیم هیدروژن سولفیت در عملیات آزمایشگاهی و دیگر مکان ها، استفاده از ماسک، دستکش، عینک، الزامی میباشد چرا که این ماده دارای بخارات سمی است. استفاده از این ماده باید در مکان هایی که دارای تهویه مناسب هستند انجام شود.
  •  قرار گرفتن در معرض آن بدون استفاده از وسایل ایمنی عوارضی همچون تحریک دستگاه گوارش، اسهال، استفراغ، تهوع، تپش قلب نامنظم، مشکلات ریوی و آسم و ریزش اشک چشم را به همراه دارد.
  •  در صورت تماس سدیم هیدروژن سولفیت با بدن محل تماس یافته باید به سرعت شستشو داده شود.
  •  به محل نگهداری از این ماده نیز باید توجه شود. محفظه ای که برای نگهداری از سدیم هیدروژن سولفیت  در نظر گرفته می شود باید دارای پوشش مناسب و عایق محافظ باشد. چنانچه این ماده به درستی عایق نشود با اکسیژن هوا ترکیب شده و به سرعت اکسید می شود.
  • محیط قرار گیری سدیم هیدروژن سولفیت باید دمایی حدود ۲۵ درجه ی سانتیگراد و رطوبتی بیشتر از ۴۵ درصد داشته باشد. این مقدار دما دلخواه حال سدیم بی سولفیت بوده و تا شش ماه بدون تغییر باقی می ماند. هر گونه تغییر در درجه ی دما  و رطوبت باعث تغییر در دمای پی اچ و کاهش SO2 می شود.

برای مشاوره و خرید به فروشگاه وارد شوید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*