021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

جایزه نوبل 2020

جایزه نوبل

جایزه نوبل به عنوان معتبرترین جایزه اعطا شده برای موفقیت های فکری در جهان شناخته می شوند. که تا سال 1969 تعداد این جوایز 5 عدد بود اما جایزه ششمی به آن اضافه شد که با هم بررسی می کنیم.
این جایزه سالانه از صندوقی که توسط آلفرد نوبل مخترع و کارخانه دار سوئدی وصیت شده بود اهدا می شود.

طبق  وصیت نامه ای که در سال 1895 نوبل تنظیم کرد، دستور داد که بیشتر ثروت خود را به عنوان صندوق اهدای پنج جایزه سالانه “به کسانی که در طول سال گذشته بیشترین سود را برای بشر داشته اند ، اختصاص دهند.”

5 جوایز اصلی طبق وصیت نامه وی عبارتند از: جایزه نوبل فیزیک، جایزه نوبل شیمی، نوبل فیزیولوژی یا پزشکی، نوبل ادبیات و نوبل صلح.
اولین توزیع جوایز در 10 دسامبر 1901، پنجمین سالگرد مرگ نوبل انجام شد. یک جایزه اضافی، جایزه sveriges Riksbank در علوم اقتصادی به یاد آلفرد نوبل، در سال 1968 توسط بانک سوئد تاسیس شد و اولین بار در سال 1969 اهدا شد. گرچه از نظر فنی جایزه نوبل نیست، اما با این جایزه شناخته می شود. برندگان آن با دریافت کنندگان جایزه نوبل اعلام می شود و جایزه علوم اقتصادی در مراسم جایزه نوبل اهدا می شود.

چه کسی جوایزه نوبل را اهدا می کند؟

پس از مرگ نوبل، بنیاد نوبل برای اجرای مفاد وصیت نامه وی و اداره وجوه او تأسیس شد. وی در وصیت نامه خود شرط کرده بود که چهار نهاد مختلف – سه سوئدی و یک نروژی – باید جوایز را اهدا کنند.  از استکهلم، آکادمی سلطنتی علوم سوئد جوایز فیزیک، شیمی و اقتصاد را اعطا می کند، انستیتوی کارولینسکا جایزه فیزیولوژی یا پزشکی را می دهد و آکادمی سوئد جایزه ادبیات را اعطا می کند.
کمیته نوبل نروژ مستقر در اسلو جایزه صلح را اعطا می کند. بنیاد نوبل مالک قانونی و مجری عملکرد وجوه است و به عنوان نهاد اداری مشترک موسسات اعطای جایزه فعالیت می کند، اما به بحث و گفتگو و تصمیمات جایزه مربوط نمی شود ، که منحصراً مربوط به چهار نهاد است.

زمان اعلام برندگان نوبل:

اگرچه برندگان در ماه های اکتبر و نوامبر اعلام می شوند، روند انتخاب در اوایل پاییز سال قبل آغاز می شود، زمانی که موسسات اعطای جایزه بیش از 6000 نفر را برای پیشنهاد یا معرفی نامزدهای جوایز دعوت می کنند. حدود 1000 نفر برای هر جایزه نامزدی ارائه می دهند و در نهایت تعداد نامزد های هر بخش به 100 تا 250 نفر می رسد.

پاسخ دهندگان باید پیشنهادی کتبی ارائه دهند که جزئیات شایستگی نامزدهای آنها را بیان کند. پیشنهادات جایزه باید در 31 ژانویه سال جایزه یا قبل از آن به کمیته های نوبل ارسال شود.

جایزه نوبل چیست؟ 

هر جایزه نوبل شامل یک مدال طلا، یک مدرک دیپلم با استناد به یک مبلغ،  مبلغی است که میزان آن به درآمد بنیاد نوبل بستگی دارد. جایزه نوبل یا به طور کامل به یک نفر اعطا می شود، به طور مساوی بین دو نفر تقسیم می شود یا توسط سه نفر تقسیم می شود.

جایزه نوبل شیمی 2020 به چه کسی تعلق گرفت؟

جایزه نوبل شیمی در سال 2020 به دو دانشمند زن امانوئل شارپنتیه (از واحد ماکس پلانک بخش عوامل بیماری زا از برلین آلمان) و جنیفر دودنا (از دانشگاه کالیفرنیا برکلی آمریکا) به طور مشترک اعطا شد، این دو دانشمند به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم موفق به دریافت این جایزه شدند.

شارپنتیه و دودنا یکی از تیز ترین ابزار ژن را کشف کردند به نام کریسپر یا قیچی ژنتیکی، با استفاده از این مورد دانشمندان می توانند DNA حیوانات، گیاهان و میکروارگانسیم ها را با دقت بالایی تغییر دهند. این فناوری انقلابی عظیم در علوم زندگی ایجاد می کند، به درمان های جدید سرطان کمک می کند و ممکن است رویای درمان بیماری های ارثی را به واقعیت تبدیل کند.

محققان باید ژنهای موجود در سلولها را اصلاح کنند تا بخواهند از عملکردهای درونی زیستی اطلاعات کسب کنند. این کار قبلاً کاری زمانبر، دشوار و گاه غیرممکن بود. با استفاده از قیچی ژنتیکی CRISPR / Cas9، اکنون می توان کد زیستی را در طی چند هفته تغییر داد.

مثل این که اغلب در علم، کشف این قیچی های ژنتیکی غیر منتظره بود. در طی مطالعات امانوئل شارپنتیه در مورد استرپتوکوک پیوژنز، یکی از باکتری هایی که بیشترین آسیب را به بشریت وارد می کند، وی یک مولکول ناشناخته شده قبلی که tracrRNA بود را کشف کرد. کار وی نشان داد که tracrRNA بخشی از سیستم ایمنی باستانی CRISPR / Cas است که با تجزیه DNA ویروس ها را خلع سلاح می کند.

شارپنتیه کشف خود را در سال 2011 منتشر کرد. در همان سال، او همکاری با جنیفر دودنا، بیوشیمی دان باتجربه و با دانش گسترده ای از RNA را آغاز کرد. با هم، آنها موفق شدند قیچی ژنتیکی باکتری را در یک لوله آزمایش دوباره بسازند و اجزای مولکولی قیچی را ساده کنند تا استفاده از آنها راحت تر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*