021-88988082-84 Hirkanchem@gmail.com
با ما در ارتباط باشید

بررسی کاربرد های آمونیوم کلراید

آمونیوم کلراید

کلرید آمونیوم، NH4Cl، یک ترکیب نمک بلوری غیرآلی، ملایم اسیدی و سفید است که در آب بسیار محلول است. این ماده مستقیماً از حالت جامد به گاز تبدیل می شود. این گاز از مولکولهای کلرید آمونیوم تشکیل نشده است بلکه آمونیاک و کلرید هیدروژن است. این نشان می دهد که نمک به راحتی تجزیه می شود. هنگام ذخیره، آمونیاک به طور مداوم منتشر می شود و این ماده به تدریج اسیدی تر می شود. کلرید آمونیوم تصعید شده را می توان در حفره های زمین و نزدیک آتشفشان ها یافت. نمک را می توان به طور مستقیم از آمونیاک و اسید کلریدریک در صنعت تولید کرد، اما این اغلب از نظر اقتصادی مطلوب ترین روش نیست.

این ماده معدنی معمولاً در سوختن زباله های زغال سنگ به دلیل متراکم شدن گازهای مشتق شده از زغال سنگ ایجاد می شود. همچنین در اطراف برخی از انواع دریچه های آتشفشانی یافت می شود. به عنوان طعم دهنده در شیرین بیان استفاده می شود. کلرید آمونیوم محصول واکنش اسید کلریدریک و آمونیاک است.

کلرید آمونیوم به عنوان یک محصول جانبی در فرایندهای شیمیایی مختلف به ویژه برای تولید کربنات سدیم از کلرید سدیم، آمونیاک، دی اکسید کربن و آب بدست می آید.

سالانه بیش از ۲۳۰،۰۰۰ تن کلرید آمونیوم در ژاپن تولید می شود که بیشتر برای کود در کشت برنج استفاده می شود. با این حال، نمک بی بو کاربردهای بسیار دیگری دارد که شامل استفاده در تولید محصولات تمیز کننده شخصی، مواد پیروتکنیک، جزء فلزکاری، دارو، به عنوان طعم دهنده در صنایع غذایی و الکترولیت در باتری های کربن روی است.

کلرید آمونیوم عمدتا به عنوان منبع نیتروژن در کودها، بیشتر برای محصولات برنج و گندم در آسیا استفاده می شود.

کلرید آمونیوم به عنوان شار در آماده سازی فلزات جهت روکش ، گالوانیزه یا لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنایع غذایی، کلرید آمونیوم به عنوان افزودنی غذایی و مواد مغذی مخمر در تهیه نان استفاده می شود. این یک مکمل غذایی برای گاو و یک عنصر در محیط تغذیه برای مخمرها و بسیاری از میکروارگانیسم ها است.

کلرید آمونیوم را می توان در شامپو، رنگ مو و سفید کننده، شستشو و شوینده بدن، پاک کننده صورت، نرم کننده، شوینده ظرفشویی دست و همچنین روغن ها و نمک های حمام یافت کرد.

استفاده مهم از کلرید آمونیوم به عنوان الکترولیت در باتری های سلول خشک است، زیرا از ترکیب یونی استفاده می شود.

روش تهیه

همچنین می توان کلرید آمونیوم را با روشهای متعدد تهیه کرد. اولین مورد از طریق خنثی سازی با HCl باقی مانده آمونیاک ایجاد شده در تقطیر زغال سنگ است.

NH3 + HCl → NH4Cl

استراتژی دوم با استفاده از فرآیند Solvay به دست آوردن کربنات سدیم یا بی کربنات و جایی که کلرید آمونیوم به عنوان یک محصول جانبی وجود دارد، می باشد.

NH3 + CO2 + NaCl + H2O → NH4Cl + NaHCO3

در فرآیند Solvay، بی کربنات سدیم با فرایند فیلتراسیون بازیابی می شود و سپس کلرید آمونیوم که در محلول باقی می ماند متبلور می شود.

خطرات ایمنی

کلرید آمونیوم بسیار سمی است و می تواند در اثر بلع باعث آسیب به اندام ها شود. همچنین باعث آسیب جدی چشم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*